55 teza za izgradnju nove socijalističke i demokratske Bosanskohercegovačke Republike

U uvjetima globalne krize, izraženog kroz neuspjeh provođenja od početka promašenog neoliberalnog projekta te prestanka unilateralne hegemonije i prelaska na multirateralni sustav moći, Bosna i Hercegovina mora tražiti sama svoj put, u kome bi bila subjekt povijesnih procesa, a ne više samo objekt stranih interesa ili poligon za raznorazna eksperimentiranja. To je jedini način opstanka u novonastalim okolnostima, jer sluganski način ponašanja vodi samo u još dublje ponore.
Jedini način funkcionalnog opstanka i djelotvornog i kreativnog napretka jeste definiranje i izgradnja novog ustavnog, pravnog, institucionalnog, vrijednosnog i moralnog sustava bosanskohercegovačke Republike, temeljene na socijalističkim i demokratskim načelima, i koja bi samo na osnovi domaćih kapaciteta i resursa i ravnopravne međunarodne suradnje i pomoći bila dugovječno održiva. U skladu sa tim predstavljamo 55 teza na osnovi kojih bi se mogao kreirati jedan takav sustav:
- Izvorna suverenost proizilazi samo iz stvaralačke i radničke klase Bosne i Hercegovine. Rasna, etnička, nacionalna, vjerska, religijska, svjetonazorska, ideološka i rodna pripadnost su stvar osobnih izbora i mogu se mijenjati u toku života po željama ljudi, pa radi te relativnosti i promjenljivosti ne može iz njih proizlaziti izvorna suverenost.
- Uvođenje i provođenje republikanskog, demokratskog, socijalističkog uređenja, koje bi bilo temeljeno na suradnji, miru, empatiji i međusobnoj suradnji i pomoći.
- Borba protiv imperijalizma, neoliberalizma, neofašizma, neonacizma, birokratizma, desnog i bilo kojeg drugog populizma te desnih, populističkih, autokratskih i totalitarnih modela vlasti, uprave i kontrole.
- Pravo na slobodu izbora, vjerovanja, mišljenja i njihovih upražnjavanja, savjesti, spoznaje, kreacije, rada, poduzetništva i odgovornosti te rasne, etničke nacionalne, religijske uvezanosti (uključujući i pravo na promjene tih uvezanosti) ili neuvezanosti je neotuđivo. Teistička, deistička, agnostička i ateistička shvatanja su međusobno potpuno ravnopravna. Ne postoji više monopolitizam i specifična izabranost samo nekih institucija, dogmi, religija, ideologija, svjetonazora.
- Podržavanje i zaštita interesa plebsa, kreativne, poduzetne i radne većine, te nezaposlenih, penzionera i drugih obespravljenih, a ne dekadentnih, oligarhijskih iskvarenih i korumpiranih pohlepnih elita.
- Borba protiv bilo kakvog kulta ličnosti. Sve povijesne osobe ostaviti historijskoj ocjeni, a ne stvarati od njih dnevnopoliticki ukras preko kulta ličnosti. To se odnosi i na žive ljude.
- Suprotstavljanje i borba protiv umanjivanja, relativiziranja i glorificiranja dokazanih genocida i drugih masovnih zločina počinjenih nad civilnim stanovništvom i ratnim zarobljenicima, kao i borba protiv historijskog revizionizma i javne afirmacije poraženih fašističkih i nacističkih snaga i njihovih suradnika.
- Zaustavljanje uništavanja i zanemarivanja javnih i zajedničkih dobara te kršenja sveopćeg društvenog interesa, rasprodaje i privatizacije prirodnih resursa, strateške infrastrukture, prometne mreže, energetskog sektora, urbanog javnog prostora i poljoprivrednog zemljišta, te stavljanja u dužničko ropstvo naše zemlje i njenih stanovnika.
- Suprotstavljanje i borba protiv dizanja tenzija i širenja straha na nacionalnoj, religijskoj ili bilo kojoj drugoj osnovi, a posebno kada se ono izvodi u svrhu održanja na vlasti i izborne kampanje ili orkestrirane medijske negativne kampanje.
- Suprotstavljanje i borba protiv diskriminacije na rasnoj, etničkoj, nacionalnoj, teritorijalnoj, religijskoj, vjerskoj, staleškoj, rodnoj i seksualnoj osnovi.
- Ponovno pokretanje i forsiranje domaće proizvodnje (u svim njenim potrebama) za općedruštvenu korist, uključujući i obnovu i dalji razvitka ekonomskih i industrijskih resursa nužnih za zapošljavanje ljudi, te društveni opstanak i napredak, od poljoprivrede, energetike, farmaceutskih i medicinskih pogona, rudarstva, stanogradnje, autoindustrije, do digitalnih, genetičkih i drugih tehnologija.U skladu sa tim ponovno pokretanje velikih korporacijskih sistema kao što su nekada bili npr. Energoinvest, Hidrogradnja, Šipad, UPI, Hepok, Rudi Čajavec, Unis…itd….itd….
- Intenzivna obnova i dalje širenje prometne (putne/cestovne, željezničke i zračne), stambene (sa boljim estetskim sadržajima) i telekomunikacijske infrastrukture, a koje je moguće priuštiti bez ulaženje i u individualno i kolektivno višedecenijsko dužničko ropstvo.
- Promjena zakona o radu u onim odrebama koje idu na štetu rada i radne, kreativne i poduzetne većine. Samim tim i uspostava pravednih zakonskih okvira za radne i socijalne odnose.
- Zakonska regulativa društvenog i zadružnog vlasništva kao i razvoj samoupravnih kooperativa, kompanija i korporacija.
- Ponovno afirmiranje radničkih institucija (radnička vijeća/savjeti, radničke skupštine, vijeća zaposlenika).
- Dostojanstven rad slobodan od izrabljivanja, dostojanstven krov nad glavom, zdrava hrana i životna sredina, besplatno obrazovanje na svim nivoima i zdravstvo za sve bez obzira na imovinsku ili bilo koju drugu moć, rodna ravnopravnost, prava svih manjina, sloboda narodnosnog i vjerskog ispoljavanja i izričaja.
- Dodjela na korištenje javnog zemljišta onima koji bi željeli da razvijaju određene vidove djelatnosti na njima (npr. poljoprivrednu proizvodnju).
- Uvođenje poreza na imovinu, koji se smanjuje ako ta imovina nije zapuštena, nije neobrađena i nije nekorištena.
- Ekološki održivi razvoj, sa primarnim ciljem očuvanja zajedničke životne sredine i njenih resursa, posebice u zaštiti vodenih, šumskih, rudnih i zračnih bogatstava naše zemlje.
- Zaustavljanje neproduktivnog besmislenog i nepromišljenog reformisanja obrazovno – odgojnog sustava i njegovo deformaliziranje, deideologiziranje i debirokratiziranje.
- Zaustavljanje marginalizacije i komercijalizacije zdravstva, školstva, visokog obrazovanja i znanstvenih istraživanja.
- Zalaganje i borba za održavanje i dalje razvijanje, produbljivanje i usavršavanje dostigutih tekovina u zdravstvenim i obrazovno – odgojnim sustavima.
- Snaženje naučnog/znanstvenog sektora u svim njegovim segmentima (humanističke, prirodne, tehničke, medicinske, društvene nauke) i provođenje njegovog neprekinutog napretka.
- Podizanje nivoa kulturnog prosvjećivanja stanovništva, te podržavanje svih vidova umjetnosti. Kultura je osnovno ljudsko pravo.
- Zalaganje za takav sustav u kojem se cijene rad, zalaganje, odgovornost, preduzimljivost i kreativnost.
- Provođenje uspostave uređenja po kojem nema zakonite i dopuštene vlasti koja ne bi bila izabrana od naroda većinom glasova građana (per suffragia populi), i koja ne bi radila u ime naroda i u korist naroda.
- Ukidanje dosadašnjeg višestranačkog sustava, i njegova zamjena sa novim, modernim oblicima predstavljanja, ispoljavanja i provođenja volje građana i naroda. To bi se izrazilo uvođenjem i provođenjem direktne/neposredne demokratije gdje god je to moguće, uvođenjem obaveznog poštivanja kodeksa ponašanja za izborne liste i druge učesnike izbornih procesa, uvođenjem delegatskih izbora gdje je to moguće, smanjivanje dobne granice za aktivno i pasivno biračko pravo na 16 godina, upražnjavanje pasivnog biračkog prava nije više dobrovoljno nego je obavezno.
- Svi subjekti javnog i političkog izbornog procesa se financiraju samo iz predviđenog budžeta za izbore, sopstvene članarine i grassroots programa. Donacija od jednog fizičkog lica ne smije biti veća u iznosu od 10 % prosječne mjesečne plate, a od pravnog lica u iznosu većem od jedne prosjećne mjesećne plate. Svi subjekti koji učestvuju u političkom izbornom procesu ili utiču na politiku ne mogu biti financirani iz izvora koje dobivaju bilo kakvu financijsku ili neku drugu materijalnu korist od stranih vlada ili njihovih fondova.
- Niko ne može obnašati istu javnu funkciju, na bilo kojem nivou javne vlasti, više od osam godina.
- Demokratija je osnovni preduvjet uspješnog socijalističkog, modernog, progresivnog i inovativnog, odgovornog društva. Demokratija ne znači samo proces izbora predstavnika u parlamentu. Bez dopune neposredne (direktne) demokratije, kao i demokratije na radnom mjestu, dolazi do koncentriranja moći u malom krugu političkih i ekonomskih stuktura koje se smjenjuju na vlasti, a iza kojih stoje obogaćeni oligarhijski krugovi. Borimo se za istinsku demokratiju-decentralizaciju, referendumsko odlučivanje o ključnim pitanjima, kao i demokratizaciju ekonomije.
- Stroga odvojenost izvršne, zakonodavne, sudske vlasti.
- Široka i funkcionalna lokalna, komunalna i regionalna autonomija i provođenje ideja demokratskog konfederalizma.
- Nastojati u iliroslavenskom okruženju održavati aktivnu i stalnu kooperaciju, suradnju i zajednički rad tamo gdje je to potrebno, a sporna pitanja rješavati međusobnim i zadovoljavajućim dogovorima. Više insistirati na sličnostima nego na razlikama.
- Institucionalna suverenost u monetarnim i financijskim tokovima u zemlji.
- Sloboda kretanja, nastanjivanja, studiranja, istraživanja (i publiciranj njihovih rezultata), umjetničkog i bilo kog drugog stvaralaštva, te zasnivanja radnog odnosa.
- Provođenje projekata i za povratak dijaspore u domovinu, ali i za doseljavanje i naturalizaciju (sa punom integracijom) svih onih stranaca (bez obzira na rasno, etničko, religijsko, svjetonazorsko, ideološko, vjersko opredjeljenje) koji svojim znanjem, radom, marljivošću, odgovornošću i kreativnosti mogu pomoći u razvoju bosanskohercegovačke socijalističke i demokratske Republike.
- Provođenje demografske i naseljeničke politike koja bi omogučila promjenu negativnih pokazatelja u demografskim i prirodno-priraštajskim i natalitetnim kretanjima. U prvom smislu to znači donošenje zakona kojima bi djeca dobila i posebno mjesto kao neotuđiva ustavna kategorija u smislu apsolutne zaštite, brige, obrazovanja i odgoja. Djeca bi se tretirala kao najveće blago i najvažniji resurs Republike.
- Smanjivanje administrativnog opterećenja i razvlašćivanje birokratskih, plutokratskih, klijentelističkih, partokratskih, elitističkih, rodbinskih, nevladinih i drugih vaninstitucionalnih centara moći. To znači i radikalnu redukciju besmislenih i nepotrebnih zakona, propisa, odredbi i službi koji usporavaju funkcionalnost sustava, kreativnost, poduzetništvo, otežavaju rad institucija i oduzimaju vrijeme radnim ljudima, penzionerima i obespravljenim.
- Deprofesionalizacija zastupnika/poslanika i vijećnika. Oni mogu za svoj rad primati samo paušale, dnevnice, troškove prevoza i smještaja, i imati uobičajeni imunitet i pravo na pristup informacijama.
- Ukidanje upravnih i nadzornih odbora u javnim institucijama, ustanovama, kompanijama ili onima sa većinskim javnim vlasništvom.
- Ukidanje prakse da se direktori i drugi izvršni rukovoditelji u javnim preduzećima, ustanovama, institucijama, službama imenuju preko lobističkih, stranačkih, nepotističkih i “jaranskih” i drugih zakulisnih dogovora i pregovora. Izvršna vlast u javnim ustanovama, kompanijama i institucijama smije imati samo kontrolno – zaštitnu funkciju.
- Puna sloboda, ali i puna odgovornost u govoru i stavovima građana i svih vrsta medija. To podrazumijeva i slobodu postavljanja bilo kakvog sadržaja na medijske platforme (bez obzira na njihovu vrstu), ali isto tako i odgovornost medija za sav sadržaj koji se nalazi na tim za javnost namijenjenim platformama (npr. U vidu govora mržnje).
- Borba protiv svih vidova kriminala, kako bi se građanima i radnim ljudima osiguralo sigurno okruženje.
- Promoviranje u iliroslavenskom prostoru, širem balkanskom, europskom i svjetskom kontekstu socijalističkog, demokratskog, progresivnog, inovativnog, pronalazačkog, kreativnog, odgovornog i pravednog društva zasnovanog na jednakosti, solidarnosti, slobodi, demokratiji, republikanizmu, internacionalizmu, antiimperijalizmu, antifašizmu i odgovornosti. Svijet u kojem će ljudi biti važniji od profita. i koje će baštiniti tekovine općehumanističkog razvitka.
- Promoviranje u iliroslavenskom prostoru, širem balkanskom, europskom i svjetskom kontekstu novih stremljenja postmoderne eklektičke ljevice, ali i baštinjene svih tradicija historijskih socijalnih, demokratskih i plebejskih pokreta, ideja i ideologija.
- Različitost sposobnosti, marljivosti, afiniteta i osobina ne smiju da bude opravdanje za političku i pravnu nejednakost, a političko-pravna jednakost je samo mrtvo slovo na papiru bez ekonomske jednakosti. Društvo pravedne raspodjele javnih sredstava, u kom postoji suštinska jednakost prilika, putem besplatnog obrazovanje i zdravstva, pune zaposlenosti, garantovanog krova nad glavom, potpune rodne, narodnosne i vjerske ravnopravnosti, prava manjina i uslova za dostojanstven život svih građana bosanskohercegovačke Republike.
- Solidarnost je osnovna pretpostavka egalitarnog društva. Ljudsku povijest čine borbe za stvaranjem mehanizama solidarnosti, a njihove najvažnije tekovine su obrazovni, zdravstveni i penzioni sistem, zaštita radništva i nezaposlenih i briga o djeci, starijim osobama i najugroženijima. Danas su ove tekovine na udaru neoliberalnog kapitalizma koji razara društvo i naspram njega postavlja sebične interese pojedinca. Mi se zalažemo za zaštitu i obnovu društva solidarnosti, sveobuhvatno zajedništvo i međusobnu pomoć, kao i za socijalnu, ali ne i parazitsku, funkciju države.
- Sloboda i jednakost su neraskidno povezane. Niko ne može da uživa slobodu bez osnovnih prava. Živjeti u siromaštvu, bez socijalne i zdravstvene zaštite, bez obrazovanja, krova nad glavom, vode i hrane, znači živjeti bez istinske slobode izbora i bez mogućnosti za ostvaranje ličnog napretka i ostvarivanje ličnog potencijala. Raditi za platu koja ne omogućava dostojanstven život, za kapitaliste koji od tuđeg rada ostvaraju ogroman profit, znači raditi u neslobodnim uslovima otuđenja i eksplatacije. Zalažemo se za istinsko slobodno društvo u kojem ljudski potencijali nisu ograničeni siromaštvom, otuđenjima i izrabljivanjem.
- Internacionalizam, aniimperijalizam i pacifizam predstavljaju težnju da se vrijednosti solidarnosti, saradnje i mira sprovedu na globalnom nivou. Borba za pravednije društvo je globalna borba koja na svjetskom nivou ima iste probleme i iste neprijatelje. Mir ne podrazumijeva samo odsustvo rata, već i to da glavni ekonomski i socijalni uzroci rata moraju biti uklonjeni. Težimo viziji svjetskog društva kao društvo mira, kolektivne sigurnosti, društvenog razvoja i demokratije koje povezuje sloboda, jednakost i solidarnost.
- U pojedinim situacijama i nametnutim okolnosti BH Republika je spremna uvijek podržati, zastupati i predvoditi pravednu borbu svih onih koji su izloženi bilo kojoj vrsti nasilja i progona i pružiti otpor najgorim nasilnicima i zločinačkim pokretima i ideologijama. To podrazumijeva i institucionalnu i individualnu osposobljenost građana u odbrani i samozaštiti.
- Treba se ponositi antifašističkom borbom partizanskog pokreta u II. svjetskom ratu i tekovinama Narodnooslobodilačke borbe i socijalističke revolucije. Borimo se protiv pokušaja revizionizma, relativizacije fašizma i nacizma i saradnje sa fašističkim i nacističkim okupatorom. Svjedoci smo tih pokušaja u zemljama ex-SFRJ kao i u Evropi. Fašizam, nacizam, klerofašizam i svaki drugi vid totalitarizma vidimo kao političke forme koje se pojavljivaju u krizi kapitalizma, a danas opet doživljavaju svoju rast. Zato su borbe protiv fašizma, nacizma i klerofašizma i svakog drugog vida totalitarizma i očuvanje antifašizma naše trajno opredeljenje.
- Potreban je i privremeni period, u kojem bi napredna i odgovorna avangarda izgradila novi institucionalni i zakonski sustav/sistem, raspisali i proveli izbori za ustavotvorne skupštine na nivou Republike i na nivou komuna.
- BH socijalistička i demokratska Republika bi na osnovi načela internacionalizma bila u funkcionalnoj Uniji sa drugim socijalističkim i demokratskim republikama.
- Provođenje i održavanje ravnoteže i harmonije odnosa između :
• Progresa, razvoja i održivosti.
• Kreativnosti i tradicije.
• Prilagodljivosti i ustrajnosti.
• Različitih ideja i ideologija.
• Rada i kapitala.
• Staleža, klasa, statusa, frakcija i njihovih interesa.
• Profesionalnih kolegija, udruženja, sindikata.
• Individualizma i kolektivizma.
• Hijerarhije i jednakosti.
• Slobode i državnih/javnih obaveza i odgovornosti
• Rasnih, etničkih, narodnosnih, nacionalnih, teritorijalnih, lingvističkih, kulturoloških, vjerskih, religijskih, svjetonazorskih, gender i individualističkih identiteta, i prava na njihove izbore ili ne izbore.
• Teritorijalnih jedinica : komuna i Republike.
• Moći, ovlaštenja, prava, utjecaja i odgovornosti političkih i državnih institucija.
• Kolegijalnosti i vremenske održivosti mandata i imuniteta obnašatelja državnih i drugih javnih institucija, funkcija, dužnosti i službi.
• Izabranih dužnosnika i javnih službenika i građana kojima oni služe
LV. Svaki čovjek je slobodan u onoj mjeri koliko njegova sloboda ne ugrožava slobode drugih ljudi.
Prof. dr. sc. Salmedin Mesihović